široký výběr přírodních vín

Bordeaux

Nejznámější vinařská oblast Francie s velkým věhlasem. V okolí Médocu a Graves vznikají velmi zajímavá a osobitá vína na štěrkových a naplaveninových půdách. Z 95% tvoří produkci červená vína. K nejvýznamnějším podoblastem patří: St.Éstéphe, Moulis en Médoc, St.Julien, Pauillac nebo Margaux.

Méně věhlasnější, ale o to zajímavější je tzv. pravý břeh řeky Gironde, kde se vinici nachází na vápencovo - jílovité plošině. Nad řekou Dordogne zde dozrává především Merlot, Cabernet franc a v menší míře Cabernet Sauvignon. Kolem měst Libournais nebo St.Emilion vznikají koncentrovaná a velmi šťavnatá vína, která se dají pít jako svěží, hravá mladá vína nebo charakterní a dlouhověká vína, vhodná k delší archivaci. 

Oblast Bordeaux se proslavila především klasifikací vín v roce 1855, kdy při příležitosti světové výstavy byl vytvořen seznam vín, který se od roku 1855 téměř nezměnil (seznam vytvářen podle tehdejší tržní hodnoty vín). Tato vína jsou cílem mnoha investicí a jsou velmi dobře obchodovatelná. Ale Bordeaux to nejsou jen kupáže Cabenet Sauvignon a Merlot (více pěstovanější než Cabernet Sauvignon). Existují zde velmi oblíbená sladká vína ze Sauternes. Vína jsou vyráběna z několika sběrů (tzv. tries) vinné révy, která byla napadena ušlechtilou plísní (botrytis cyneria). Ideální pro napadení touto plísní jsou hrozny Sémillon, které se míchají ze Sauvignon Blanc nebo menším podílem Muscat.

Bordeaux je domovem skvělých červených a bílých vín, navíc zde zákazník nalezne také produkci velmi populárních sladkých vín, které nechybí na žádné kvalitní tabuli.

Modré odrůdy 
  • Cabernet Sauvignon (tvoří tělo vína, obsahuje více tříslovin, které jsou důležité pro dlouhověkost vína, aroma cassis, černých bobulových plodů)
  • Merlot (tvoří jemnost a sametovost vína s vůni fialek a čokolády)
  • Cabernet Franc (jemné méně tříslovité, kořeněné s chutí a vůní malin)
Bílé odrůdy 
  • Sémillon (méně kyselin, mícháný se Sauvignon blanc, oříškové a medové tony)
  • Sauvignon Blanc (vůně a chuť po zeleném jablku, svěží vína, která mají širokou škálu vůní a chutí v závislosti na půdě, na které se réva vinná pěstuje)
zpět
Copyright © 2019 SKLENKA FRANCIE