široký výběr přírodních vín

JZ Francie

Jihozápad Francie je dalším vinařským regionem Francie. Rozkládá se od Bordeaux až po Pyreneje. Oblast je nesourodá a nevytváří jeden celek. Díky rozpadnutí rozsáhlé vinařské oblasti Midi (jehož byla JZ Francie součástí), jsou jednotlivé apelace roztroušeny po celé JZ části Francie. Hranice nejsou tak jednoduše narýsované. První zmínky o vinařství jsou až 2000 let staré. Severně ležící město Bordeaux mělo velkou zásluhu na snížení produkce vína v této oblasti. V 13. a 14.století vydalo několik pravidel, která zakazovala distribuci vína z JZ Francie, nežli se prodalo veškeré víno z Bordeaux. Tato omezení měla katastrofální důsledky na vinařství tohoto regionu, který se z tohoto šoku poměrně dlouho probíral.

V současné době některé apelace (Bergerac, Bearn, Monbazillac) používají naprosto totožné kupáže (cuvée) pro výrobu červených a bílých vín jako na Bordeaux. Většinou nabízejí kvalitní vína za slušnou cenu. Některé apelace ovšem používají svoje místní odrůdy, se kterými sklízí úspěch. Např. Jurancon, Cahors, Gaillac, Madiran apod.
Oblast tedy nabízí poměrně širokou škálu druhů vína (červená, bílá, sladká, ale i šumivá vína). Vychází z odrůd, které převzala nebo používají místní  tradiční odrůdy (Ugni Blanc, Colombard, Gros a Petit Manseng a další)

Modré odrůdy
  • Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot (typické odrůdy pro Bordeaux, charakteristika je uveden u oblasti)
  • Tannat (vysoký obsah tříslovin, míchá se s Cabernet Sauvignon a Franc, má aroma malin, je pevné, určené pro dlouhodobější archivaci)
  • Malbec (odrůda dává temná až černá vína, má vysoký obsah tříslovin a vyžaduje několik let zrání, v současnosti se výměra snižuje - jen kolem 1000 ha)
Bílé odrůdy
  • Semillon, Sauvignon Blanc, Muscadet (odrůdy typické pro Bordeaux, popsány u oblasti)
  • Gros a Petit Manseng (autochtonní - odrůdy typické pro tento region, slouží pro výrobu suchých a sladkých bílých vín -aroma květů, medu, meruněk, bílého a exotického ovoce)
  • Ugni Blanc (ovocné a osvěžující víno, s vyšším obsahem kyselin, využití také pro výrobu Cognac)
zpět
Copyright © 2019 SKLENKA FRANCIE