široký výběr přírodních vín

Údolí Loiry

Překrásný vinařský kraj, který se táhne údolím řeky Loiry. Oblast se rozkládá od Centrálního Masivu až k pobřeží Atlantiku okolo města Nantes. Region je protkán krásnou krajinou, historickými městy, vesničkami a starobylými zámky. Historie je tu cítit  doslova na každém kroku. Můžeme navštívit hrob Leonarda da Vinciho nebo město Orleáns známé sídlo Johanky z Arku a mnoho dalších památných míst.

Hlavní dominantou je ovšem řeka Loira, která protéká celým regionem. Její délka je přes 1000 km a pramení ve Francouzském středohoří na jižní úpatí hory Gerbier de Jonc.Tento rozsáhlý vinařský areál je domovem široké škály vín. Nejvýznamnější jsou bílá vína (suchá, ale i sladká), neméně vynikající jsou vína červená a šumivá (apelace Saumur nebo Crémant de Loire). Region je rozdělen na 4 podoblasti : Nantes (produkce bílých vín, jemně perlivých), Anjou (červená, bílá – suchá, sladká , růžová a šumivá vína), Touraine(bílá a červená vína), Centrální Francie (bílá a červená vína).

Z výše uvedených informací je patrné, že celá vinařská oblast nabízí veškeré druhy vína, které se vyrábí  po celém území Francie.

Modré odrůdy
  • Grolleau (dříve hojně využívaná odrůda, v současnosti na ústupu, dává vína s nižším obsahem kyselin, pro výrobu svěžích ovocných vín)
  • Cabernet Franc (nazývaný místně Breton, sametová a hladká vína, mocná a přitom ovocná - maliny, černý rybíz, bylinné tony)
  • Cabernet Sauvignon (do směsí s Cabernet Franc, dává vínu struktura a mocnost)
  • Gamay (pro výrobu rosé a červených vín, lehká ovocná vína se svěží chutí, menší obsah tříslovin)
  • Pinot Noir (pro výrobu rosé a červených spíše ovocného charakteru, především ve střední části Loire)
Bílé odrůdy
  • Chenin Blanc (místní označení Pineau de Loire, nejvýznamnější bílá odrůda na Loire, dává širokou škálu vína od tvrdých suchých vína s ocelovou kyselinou až po medově sladká bílá vína, dále také produkce šumivých vín
  • Muscadet (nebo také Melon de Bourgogne, domovem je kraj Nantes, slouží pro výrobu suchých jemně perlivých vín, které se vyrábějí metodou "sur lie"
  • Sauvigon Blanc (suchá svěží vína, především ve střední části Loire - světoznámé apelace jako Sancerre, Pouilly Fumé - určena ke krátkodobé archivaci)
zpět
Copyright © 2019 SKLENKA FRANCIE